Poznaj Mielnik!

red-sunset1

ATRAKCJE REGIONU MIELNIK I OKOLICE

Mielnik leży na styku kultur, narodów i religii, jest więc miejscem oryginalnym i ciekawym. Ten mało znany zakątek oddalony jest jedynie o dwie godziny drogi od Białegostoku, Warszawy czy Lublina. Ze względu na sąsiedztwo rzeki Bug, brak uciążliwego przemysłu i unikalne walory krajobrazowe jest doskonałym terenem do rekreacji i odpoczynku. Oprócz wspaniałych tras turystycznych i widokowych znajdują się tu liczne pamiątki minionych czasów, które zachęcają do poznania historii regionu.

Dolina Bugu jest przyrodniczą perłą Podlasia. Najbardziej interesującym fragmentem jest Podlaski Przełom Bugu czyli trasa rozciągająca się od Niemirowa do Drohiczyna. Można tu podziwiać piękno dziewiczej przyrody, niepowtarzalną roślinność
i dzikie ptactwo. Płynąc kajakiem lub łódką podróż rozpoczyna się w pobliżu pasa granicznego z Białorusią, po drodze warto odwiedzić okoliczne miejscowości: Niemirów, Sutno lub Serpelice, gdzie można chwilę odpocząć. Jedną z ciekawych atrakcji jest możliwość zjazdu na linie nad rzeką.

        

Na dłuższy przystanek zapraszamy do Mielnika, gdzie są liczne zabytki i punkty widokowe, z których można podziwiać piękne krajobrazy. Jednym z nich jest Góra Zamkowa, z ruinami XV wiecznego kościoła zamkowego, z której rozciąga się wspaniały widok na dolinę Bugu. Do miejsc wartych obejrzenia w Mielniku zaliczamy: odkrywkową kopalnię kredy
i zabudowę sakralną- kościół, cerkiew i synagogę. Okolice Mielnika to obszar o ciekawych walorach przyrodniczo- krajobrazowych. Warto zobaczyć rezerwat przyrody „Uszeście”, który chroni roślinność kserotermiczną, sucholubną, zbliżoną do tej występującej w basenie Morza Śródziemnego. Inną perłą przyrodniczą jest zespół przyrodniczo- krajobrazowy „Głogi”, gdzie są dobrze zachowane twory polodowcowe- wąwozy i wzniesienia oraz rzadkie gatunki roślin
i ptaków. Okolice Mielnika to doskonałe miejsce na piesze wędrówki i rajdy rowerowe. Przepiękne, malownicze krajobrazy, wspaniała bliskość natury wzbogacona o interesujące zabytki potęgują atrakcyjność tego regionu. Najciekawsze szlaki rowerowe to:

  • szlak kupiecki
  • szlak bunkrów ” Kły Mołotowa”
  • szlak „Mielnicki Przełom Bugu”

Mielnik posiada bogatą bazę turystyczną i gastronomiczną, jest więc doskonałym miejscem na relaks, nawet
dla wymagającego turysty. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek mogą skorzystać z bogatej oferty wypożyczalni sprzętu sportowego, boiska do piłki nożnej i siatkowej. Znajdują się tu również obiekty sportowe, będące wspaniałą bazą treningową- hala sportowa z trybunami na 200 osób, pełnowymiarowe boisko wraz z trybunami i zapleczem sportowym. W okresie letnim Mielnik oferuje turystom szeroką gamę imprez kulturalnych:

  • Mielnicki Korowaj
  • Dni Mielnika
  • Muzyczne Dialogi nad Bugiem
  • Podlaskie Dożynki

Gmina Mielnik to prawdziwa brama na wschód, zachował się tu klimat dawnych kresów oraz wielokulturowej Rzeczpospolitej. Jest to miejsce gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością.